Sohbet Forum - Türkçe Forumlar ve Eğlence Forum Siteleri

SB Yönetim İletişim Sohbet Radyo Anasayfa

Geri git   Sohbet Forum - Türkçe Forumlar ve Eğlence Forum Siteleri > > >

Rastgele Günün Sözü:
Sohbet SB Mobil UygulamaKullanıcı Etiket Listesi


 
 
Seçenekler Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 30.09.16   #1
Kullanıcı Profili
IkRa
Guest
Avatar Yok
Standart Avrupa Birliği Politikaları Ekseninde Türkiye'de Engellilere Sunulan Özel Eğitim

Avrupa Birliği Politikaları Ekseninde Türkiye'de Engellilere Sunulan Özel Eğitim


ÖNSÖZ

Bu çalışma Avrupa Birliğine giriş sürecindeki ülkemizin Özel eğitim alanında tarihsel süreçte kat ettiği yolu, ülkemizdeki güncel uygulamaları, Avrupa Birliği’nin özel eğitim ve engellilik olgusuna bakış açıcını ve ülkemizde bu perspektifin yansımalarını sunmaktadır.

Özel Eğitim ve engelli bireylerin farkındalığı konusunda dünya eğitim tarihinin öncülerinden olan milletimiz zaman içerisinde engellileri ve engelli ailelerini kendilerinden uzaklaştırmaya başlamıştır. Öyle ki bu bir salgın haline gelip; hafif zihinsel yetersizliği olan bir çocuğu sınıfında istemeyen velilere sitem edip hayıflanan engelli yakını kendi çocuğundan daha ağır bir çocuğun, çocuğunun sınıfında olmasına müsaade etmemektedir. Oysaki farklı düzeydeki çocukların genel eğitimin ilk basamaklarında heterojen bir yapı içerisinde gelişmesi ve eğitim alması çocuklarımızda birey olma, yurttaş olma bilincini arttıracaktır. Okullar küçük toplum modelleridir. Okullarımızın bu ironik yapısını topluma genelleyecek olursak içler acısı bir tablo ile karşılaşırız. Okulların amacını tekrar sorgulamamıza yol açacak bu tablo bir an önce irdelenmelidir.

Bireyselleşmenin hegemonyasını tüm dünyada olanca gücüyle hissettirdiği bu çağda belki de kaynaştırma millet olma bilincimizi biraz daha perçinler, birlik ve beraberlik ruhumuzu güçlendirir.

Günümüzde iyi bir insan, iyi bir yurttaş olmak iyi bir mesleğe sahip olmaktan daha değersiz hale geldiyse çözüm için bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş de geçiyor demektir.ÖZET


Özel Eğitim bir takım alanlarda diğer bireylerden işlev veya kapasite bakımından daha alt veya üst düzeyde olan bireyler için yapılandırılmış eğitim ortamlarında gerçekleştirilen eğitim ve öğretim faaliyetlerinin tam***** denilmektedir. Özel eğitim gerek uygulama alanları gerekse amaçları dolayısıyla birçok alt başlığı içerisinde barındıran ayrıntılı bir konudur.

Avrupa Birliği Genel politikaları bağlamında engellilik olgusuna sıkça vurguda bulunmaktadır. Özellikle 1990 yılı ve sonrasında Avrupa Konseyi Engelli Bireylerin topluma katılımı konusunda üye ve üyelik sürecindeki ülkeleri bağlayıcı kararlar almıştır. Avrupa Birliği genel eğitim politikalarıyla aynı eksende olmakla birlikte Avrupa Birliğinin özel eğitime ve engellilik olgusuna olumlu bakışı nispeten genel eğitimden ziyade mesleki eğitim çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Özel Eğitimi Geliştirme Projesi, Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ortaklaşa finanse ettiği bir girişimdir. 16 Mart 2011 tarihinde çalışmalarına başlayan bu proje kapsamında ülkemizde bulunan dezavantajlı grupların statüsünü ve yaşam olanaklarını geliştirip, iyileştirmek amaçlanmıştır.GİRİŞ
ÖZEL EĞİTİM NEDİR?


Zihinsel, fiziksel veya duyusal alanlarda diğer bireylerden işlev veya kapasite bakımından daha alt veya üst düzeyde olan bireyler için yapılandırılmış eğitim ortamlarında bireyselleştirilmiş hedefler ekseninde yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerinin tam***** denilmektedir. Özel eğitim etkinliği öğrencinin kaba değerlendirmesinin yapılarak hazırbulunuşluk düzeyinin tespiti ile başlayıp; eğitim veya öğretim yaşantısının bireyselleştirilmiş bir eğitim programı ile verilmesi ile devam eder, son değerlendirmeyle tamamlanır. Özel eğitim faaliyeti çoğu zaman uzun bir zaman dilimini kapsayan spesifik bir etkinliktir.

TEMELKAVRAMLAR


Zedelenme: Doğum anında, öncesinde ve/veya sonrasında ortaya çıkarak bireyin sosyal, fiziksel veya zihinsel faaliyetlerini yerine getirmesini engelleyici durumlara denir.

Yetersizlik: Zedelenmeye bağlı olarak ortaya çıkan işlev kaybına denir. İşlev kaybı sınırlı olabileceği gibi "total"' de olabilir.

Engel: Bireyin yetersizliğine bağlı olarak; çevreyle etkileşiminde karşılaştığı fiziksel, sosyal ve zihinsel problemlere denir. Her yetersizlik engele yol açmayabilir. Ancak her engel bir yetersizliğin sonucudur.

En Az Kısıtlayıcı Ortam: Bireyin yetersizliğini en az hissettiği ortama denir. Özel olarak yapılandırılmış bu ortamlar aşamalı olarak yetersizliğin yol açtığı engel durumunu ortadan kaldırmayı hedefler.

Erken Eylem: Bireyin yetersizliğini erken çocukluk döneminde tanılayarak mümkün olan en kısa sürede özel eğitim ve bağlı hizmetlerin sunulmasına denir. 36 ay öncesi gerçekleştirilen erken eylem faaliyeti yetersizliğin engele dönüşmesini engelleyebilmektedir.

Normalleştirme: Yetersizliğin engele dönüşmemesi için yapılan her türlü fiziksel ve sosyal düzenlemeye denilir.

Yapılandırılmış Eğitim Ortamı: Bireyin yetersizliğini gidermek maksadıyla zihinsel, fiziksel ve duyusal gelişimine en uygun olanakların bir araya getirilmesiyle hazırlanmış ve yetersizlik türüne göre tasarlanmış eğitim ortamlarına denilir.

Kaynaştırma: Yetersizliği olan bireylerin, normal gelişim gösteren bireylerle birlikte öz yeterliliklerine uygun olarak hazırlanmış eğitim programları çerçevesinde eğitim imkânı sağlanmasına denilir.İşlemler


 
Alıntı ile Cevapla
 

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Şu Anki Saat: 02:59

SohbetForum.ORG, en iyi Google Chrome ile dolaşılır.SohbetForum.ORG Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
bir SohbetBurada markasidir. Sohbet Designed by core
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.37 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2022 DragonByte Technologies Ltd.
Kuruluş: SohbetForum.ORG © 2010-2030
mobil sohbet sohbet mobil sohbet sohbet

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SohbetForum.ORG Forum, Haber ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SohbetForum.ORG sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde SohbetForum.ORG yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.