Sohbet Forum - Türkçe Forumlar ve Eğlence Forum Siteleri

SB Yönetim İletişim Sohbet Radyo Anasayfa

Geri git   Sohbet Forum - Türkçe Forumlar ve Eğlence Forum Siteleri > > >

Rastgele Günün Sözü:
Sohbet SB Mobil UygulamaKullanıcı Etiket Listesi


 
 
Seçenekler Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 29.08.17   #1
Kullanıcı Profili
Emre
 Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Icon01 Goriot baba

Goriot baba


GORİOT BABA

BALZAC

GORİOT BABA : Emekli olmuş bir imalatçı;bütün hayatı,bencil ve düzensiz kızları
üzerinde toplanmıştır.

BAYAN ANASTASİE DE RESTAUD : Goriot’ın en büyük kızı;güzel fakat bencil.

BAY RESTAUD : Anastasie’nin kocası;zamana uymayan kayın pederi kalpsiz
karısı,kendisini mahçup durumlara sokarlar.

BAYAN NUCİGHEN(DELPHİNE) : Goriot’un ikinci kızı;asiller tarafından kabul
edilmesini ister.

BAY NUCİNGEN : Delphin’in kocası;vizdansız bir maliyeci.

EUGĒNE DE RASTİGNAC : Asil bir aileden gelmekle beraber,çok fakir bir
genç;yükselmek için Paris’e gelir;ihtiraslı,düşüncesiz hareket
eden,iyi niyetli ama rüşvetle satın alınabilecek biri.

VİSCOYNTESS DE BEUSEANT : Eugéne ‘nin bir kuzeni; parlak ve maharetli.

MME. VAUGUER : Ucuz bir otelin sahibesi; cimri ve küçük hesaplar peşinde
giden bir kadın

VİCTORİNE TAİLLEFER : Maison Vauquer’de oturan saf, temiz, nazik ve sevimli
kız.

MME.COUTURE : Victorie’nin bir akrabası ve hamisi.

VAUTRİN : Hapisten kaçmış bir mahkûm; azimli, zeki, becerikli ve beşer tabiatı
ve cemiyet hakkında sinikal(şüpheci).

POİRET : Emekli bir kâtip.

MİLE. MİCHONNEAU : Evde kalmış kupkuru bir kız.
HORACE BİANCHON : Müşfik ve nazik bir tıp talebesi; sonraları meşhur bir
doktor.

BAY MAXİME DE TRAİLLES : Bayan Restaud’un sevgilisi; züppe ve islah olmaz
bir kumarbaz.
MARQUİS D’ADJUDA_PİNTO : Viscountess de Beauséant’ın sevgilisi.

SYLVİE VE CHRİSTOPHE : Maison Vauquer’deki hizmetçiler.

HİKAYE

1819 senesinde, Mme. Vaquer’in Paris’in her türlü kötülüklerinin işlendiği bir mahallesindeki yıkık dökük, fakat iyi bir isim yapmış oteline Eugéne de Rastignac adında genç bir hukuk talebesi gelir. Asil bir ailede dünyaya gelmekle beraber fakirdir ve Paris’te hem mesleğinde hem sosyal sahada yükselerek ailesinin servetini geri almayı ümit eder. Yanında Viscountess de Beauséant’tan bir tavsiye mektubu vardır ve böylece, Paris’ in gıpta edilen sosyetesine girmeye muvaffak olur. Bu hayatın cazibesine kapılarak kendisinden geçen genç, üniversiteyi unutur; bir eğlence ve safahat alemine dalar; annesi ile kız kardeşlerinin mücevheratlarını satarak kendisine gönderdikleri parayı harcar.

Maison Vauquer’de kalanlardan biri, makarna imalatçılığından emekli olmuş Goriot adında biridir. Otelde kalanların anlattıklarına göre, önceleri oldukça zengin olan ve hürmet edilen Goriot, şimdi en ucuz dairede kalır ve elbiseleri lime lime denecek kadar eskimiştir. Onun başına gelenler tedricen açığa çıkar. İki güzel kızı, asil ailelerin çocuklarıyla evlenmiştir; kızlarından biri şimdi kontestir, diğeri barones; fakat kızları kibirli ve müsrif insanlardır. Kocaları, kayın pederlerinin zenginliğine memnun iseler de , onu kendi evlerine götürmek istemezler. Kızlarını şımartarak yetiştiren Goriot, şimdi hayatını, onların kaprislerini yerine getirmekle geçirir; sadece onları değil, sevgililerinin dahi borçlarını öder. Fakat para suyunu çektikten sonra, adamın, kızlarını ziyaret etmesine müsaade edilmez ve onları ancak, ara sıra sokakta görür.
Eugéne, Goriot’ in büyük kızı Countess de Restaund ile tanışır ve onun kim olduğunu bilmeksizin delicesine tutulur. Kız, ilkin, onu evine alır, fakat babasının arkadaşı olduğunu öğrenince vazgeçer. Eugéne, o zaman , kuzeni Viscontes’in tavsiyesi üzerine, Viscountess de Beasuséant tarafından kabul edilmek ve sosyetede yükselmek isteyen kız kardeşi Barones de Nucingen’e kur yapmaya başlar. Viscontes tarafından kabul edilmek şartı ile, kız, Eugéne’nin sevgilisi olmayı kabul eder. Kız aynı zamanda, Eugéne’den, babası Goriot’e sathi de olsa hürmetle muamele etmesini ister. Goriot da böylece, Eugéne’ye, rahat bir daire tutar. Burada iki aşık buluştuğu gibi; Goriot, kızını ve Eugéne’yi zaman zaman ziyaret eder.

Eugéne, bu arada başka işler de peşindedir. Maison Vauquer’de, Victorine Taillefer adında bir kız yaşar. Zengin bir adamın kızı olmakla beraber, babası, onun kendi kızı olduğundan şüphe ettiğinden, Victorine, sefalet içinde yaşamaktadır. Otelde zeki, vicdansız ve oldukça şeytânî Vautrin adında biri de vardır. Vautrin, Eugéne’e , Victorine’nin erkek kardeşi öldüğü takdirde, babasının ailenin son bulmasını istemeyeceğini ve kızı tanıyacağını söyler. Böyle bir durumda da, kızın kocasının servete konacağını anlatır. Vautrin, Eugéne’nin, Victorine’ye kur yapmasını söyler. Bu arada, Vautrin de , kızın erkek kardeşini öldürecek ve kimse bunun bir cinayet olduğundan şüphelenmeyecektir. Vautrin, bu iş için, Eugéne’den, kârın sadece beşte birini ister.

Eugéne,böyle bir teklif karşısında şoke olur;onun için,Delphine’nin sevgilisi olmak,Victorine’nin kocası olmaktan daha şevklendiricidir.Vautrin,maamafih,bu gençarkadaşını soysuzlaştırabileceğine inanır ve onu yoldan çıkarmak için her şeye başvurur. Eugéne,sonunda,Victorine’ye muvakkat olarak kur yapmaya ve kızın kendisine aşık olmasına imkan hazırlamaya karar verir.Ardından oyunun ikinci safhası gerçekleşir.Victorine’nin kardeşi,bir düelloda öldürülür,fakat dehşet içinde kalan Eugéne,kızla evlenemeyeceğini söyler.O zaman Vautrin teklif edilir.Otelde,onun bir hapisane kaçağı olduğunu bilen iki kişi,polise ihbar ederler.
Bu arada,ihtiyar Goriot ölmek üzeredir.kızlarının kaprisleri yüzünden,son günleri,perişanlık içinde geçmiştir.Anastesie,sevgilisinin kumar borçlarını ödemek için,kocasının ailesinin mücevheratını satmıştır ve Goriot da,sorumluluklarını yerine getirmek için,yıllık tahsisatı ödemek zorundadır.Ayrıca,bir gece elbisesi için ödenmesi gereken bin frank meselesi vardır.Delphin ise, Eugéne vasıtasıyla davet edildiği Viskontes’in balosundan başka bir şey düşünmez.Babası ölmek üzere bulunduğu bir sıra dahi, Eugéne’nin,kendisini baloya götürmesinde ısrar eder.Goriot,ölür ve o anda baş ucunda, Eugéne ile Bianchon adında iyi kalpli bir tıp talebesinden başka kimse yoktur.Gömme masrafını onlar üzerine alırlar.Kızları cenazeye de katılmazlar.

Eugéne,böyle olduğunu hiçbir şekilde tahayyüt etmediği vicdansız ve sefil Paris sosyetesinden tiksinti duyar.Şimdi,bu cemiyetle olan ilşkilerinde daha temkinli kareket etmeye karar verir.Gerçi hala bu cemiye üzerinde zafer kazanmak isterse de, bu insanlardan nefret eder.ondan sonra,Delphine de Nucinghen’le birlikte yemek yer.
Roman, babalık sevgisinin bencil evlatlar tarafından nasıl istismar edildiğini göstermesi bakımından oldukça ilgi çekicidir.
Ayraç


''Vatan Sevgisi Ona Hizmetle Ölçülür''
İşlemler


Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
 

Tag Ekle
bir, eugéne, goriot, kız, vautrin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Şu Anki Saat: 13:13

SohbetForum.ORG, en iyi Google Chrome ile dolaşılır.SohbetForum.ORG Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
bir SohbetBurada markasidir. Sohbet Designed by core
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.37 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.
Kuruluş: SohbetForum.ORG © 2010-2030
mobil sohbet sohbet mobil sohbet

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan SohbetForum.ORG Forum, Haber ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. SohbetForum.ORG sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde SohbetForum.ORG yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.